Press

Välkommen till vårt pressrum

Här kan du se våra pressmeddelanden samt ladda ner vår logotyp och bilder, relaterade till pressmeddelanden.

  • Presskontakter

    • Frågor som rör RFSU AB

      Alla frågor som rör RFSU AB:s verksamhet:

      Katarina Knutz
      VD RFSU AB
      Telefon: +46 86334 607
      katarina.knutz@rfsu.com

  • Pressbilder

  • Pressmeddelanden

    • 2017

      • 2017-09-20: Nya svenska modemärket ELISE kämpar för kroppsliga rättigheter

        Nya svenska modemärket ELISE kämpar för kroppsliga rättigheter

        2017-09-20

        I en tid när människors rättigheter kring sin egen kropp hotas över världen – reducerad aborträtt, sexuella trakasserier, legalisering av våld i hemmet, våld mot HBTQ-personer – lanserar RFSU modemärket ELISE. Kollektionen ger människor möjligheten att ta ställning för Body Rights och lyfter fram budskap om alla individers rätt att bestämma över sin kropp, sexualitet och identitet. ELISE kommer bland annat att finnas till försäljning på Colette i Paris.

        ELISE första kollektion släpps den 20 september 2017 och är fotograferad av konstnären och kroppsaktivisten, Arvida Byström. ELISE finns till försäljning via elise1933.com och på Colette i Paris. ELISE kommer också ha en pop-up-butik på Karlavägen 5 i Stockholm mellan den 21 och 24 september.

        Budskapen i kollektionen utgår från RFSUs definition av Body Rights och lyfter fram alla människors frihet att vara, välja och njuta som sig själv – utan påtryck eller förtryck av andra. Det är en hyllning till människors rätt att älska vem de vill, rätten att bestämma över sin egen kropp och rätten att uttrycka sig själv och sin sexualitet.

        “I en digital värld, där många delar saker på sociala medier, så är mode ett fysiskt medium som låter människor ta ställning i den verkliga världen, där människor möter människor.” säger Maria Andersson, Generalsekreterare för RFSU.

        Bland personerna som bär budskapen i kampanjen finns bland andra Freja Lindberg, Cassandra Klatzkow och Ken Gacamugani.
        Samtliga budskap utgår från RFSUs idéprogram och definition av Body Rights:
        • Friheten att vara: Rätten att uttrycka sig själv och sin sexualitet samt att fatta självständiga beslut över sitt liv.
        Den enes frihet får aldrig innebära en annans ofrihet.
        • Friheten att välja: Rätten att välja om och med vem eller vilka ens sexualitet ska delas och om när en vill ha barn.
        Den enes val får aldrig förverkligas genom tvång över en annan.
        • Friheten att njuta: Rätten att njuta som en själv vill och förverkliga sina begär.
        Den enes njutning får aldrig gå ut över en annan persons rätt att välja och njuta.

        Namnet ELISE är en hommage till Elise Ottesen-Jensen som startade RFSU 1933 och därmed tände gnistan till kampen för Body Rights. Hennes vision om alla individers jämlikhet och frihet är central för ELISE budskap och design. Alla plagg är unisex och alla intäkter från försäljningen av ELISE kommer gå till RFSUs arbete för Body Rights med opinionsbildning och sexualupplysning, både i Sverige och internationellt.

        ”Jag drömmer om den dag, då alla barn som föds är välkomna, alla män och kvinnor är jämlika och sexualiteten ett uttryck för innerlighet, ömhet och njutning.” sa Elise Ottesen-Jensen år 1933 när hon uttryckte sin vision för RFSU.

        RFSU har en historia av att arbeta med politiskt laddade modeprojekt. Under åren 1969-1984 drev RFSU ”Blommor och Bin” med 38 butiker i Sverige. Bland kollektionerna fanns bland annat klassiska prints som ”Ikväll får 107 svenskar gonorré”, vilket tog samhällsdebatten kring vikten av kondom ända in i populärkulturen.

        ”Då precis som nu är syftet att människor ska kunna bära viktiga budskap tillsammans. På kroppen, för kroppen.” säger Maria Andersson, Generalsekreterare för RFSU.

        Mode är ett uttryck som utgår från kroppen och var därför ett naturligt val för ELISE som projekt. Målet är dock att ELISE ska vara en plattform som kan växa och utvecklas på olika sätt över tid. Det centrala är att driva frågan om Body Rights.

        ”Vi börjar här men detta är bara början. Vår erfarenhet sedan 1933 är att förändringar sker som starkast när många samlas gemensamt kring en fråga. ELISE är just det – ett sätt att ge människor möjligheten att ta ställning tillsammans. Vi ser också fram emot att bjuda in duktiga människor som medskapare i nya kollektioner och idéer för ELISE.” säger Carl Osvald, Kommunikationschef för RFSU.

        För ytterligare information:
        Carl Osvald, Kommunikationschef, RFSU.
        M: +46 708 883 666
        E: carl.osvald@rfsu.se

         

        Om ELISE
        • ELISE är ett modemärke skapat av RFSU för att ge människor möjligheten att ta ställning för Body Rights tillsammans.
        • Budskapen som kollektionen lyfter fram utgår från RFSU definition av Body Rights och handlar om alla människor frihet att vara, välja och njuta som sig själv – utan påtryck eller förtryck från andra.
        • ELISE första kollektion släpps den 20 september 2017 (vilket även är Elise namnsdag)
        • Kollektionen är fotograferad av konstnären och kroppsaktivisten, Arvida Byström
        • ELISE finns till försäljning via www.elise1933.com och på Colette i Paris
        • ELISE kommer även ha en pop-up-butik på Karlavägen 5 i Stockholm mellan den 21 och 24 september
        • Alla plagg är unisex och tillverkade av ekologisk och Fair Wear-certifierad bomull

        Dela eller skicka
        Relaterade länkar
      • 2017-09-01: Köp kondomer och bidra till kampen mot mödradödlighet

        Köp kondomer och bidra till kampen mot mödradödlighet

        2017-09-01

        Kondomer räddar liv! Om alla som ville hade tillgång till preventivmedel skulle världens oönskade graviditeter minska med två tredjedelar. Just nu, i samband med Barnvagnsmarschen 2017, kan du köpa RFSU:s unika kondomförpackning hos apoteket.se och bidra till kampen mot mödradödlighet. Under mars månad går en krona per RFSU-produkt som säljs på apoteket.se till RFSU:s internationella arbete.

        Om alla som ville hade tillgång till preventivmedel skulle världens oönskade graviditeter minska radikalt. Det skulle också minska mödradödligheten och många kvinnoliv skulle sparas varje år! I år har vi tagit fram en unik kondomförpackning för att förtydliga vilken viktig roll kondomen har. JR-Work-Shop har gjort Barnvagnsmarschens grafiska design i år. JR-Work-Shop är en designstudio som bland annat gör leksaker under namnet Acne JR.

        – Kondomen är det enda preventivmedel som skyddar mot både könssjukdomar och mot ofrivilliga graviditeter, berättar Emma Güntner, projektledare för Barnvagnsmarschen. Bristen på preventivmedel är en stor orsak till mödradödligheten i världen.

        Under mars månad går en krona per RFSU-produkt som säljs på apoteket.se till RFSU:s internationella arbete.

        – Vi har valt att engagera oss i kampanjen eftersom vi vill stötta RFSU:s viktiga arbete för att fler ska få tillgång till bra preventivmedel, sexualupplysning och säkra aborter, säger Christel Rollén, ansvarig för Apotekets sortiment av bland annat preventivmedel.

        Den 11 mars 2017 sker Barnvagnsmarschen 2017 där vi marscherar tillsammans över hela Sverige för rätten att själv bestämma över sin kropp. Världens ledare behöver ta sig i kragen och på allvar prioritera sexuella och reproduktiva rättigheter. Då kommer fler överleva sin graviditet och fattigdomen minskar! Lär mer här.

        För ytterligare information, pressbilder och ev uttalanden, vänligen kontakta nedan.

        RFSU Förbundet

        Emma Güntner, projektledare för Barnvagnsmarschen
        Mobil: 073-653 99 32
        E-post: emma.guntner@rfsu.se

        RFSU AB

        Anette Otterström, Brand Manager Norden
        Tel: 08 – 633 46 00
        Mobil: 070 – 739 87 00
        E-post: anette.otterstrom@rfsu.com

        Apoteket AB

        Apotekets pressjour 010-447 52 00

        Dela eller skicka
        Relaterade länkar
      • 2017-05-21: Så är den ultimata kondomen

        Så är den ultimata kondomen

        2017-05-21

        Kondomen är det populäraste preventivmedlet i Sverige. Var fjärde person använder kondom för att skydda sig vid sex. Men vilka egenskaper har egentligen den ultimata kondomen enligt svenskarna? RFSUs undersökning Kådiskollen visar att 40 procent vill att kondomen ska vara extra tunn, öka den sexuella känslan och förstärka erektionen, drygt en fjärdedel önskar att kondomen skulle visa om sexpartnern har en könssjukdom.

        Var fjärde svensk väljer att skydda sig med kondom när de har sex vilket gör gummit till den populäraste preventivmetoden i Sverige. Det visar RFSUs undersökning Kådiskollen som undersökningsföretaget GfK Norm genomfört bland svenskarna.

        Extra tunn, lätt att rulla på
        Kanske tack vare preventivmedlets popularitet har svenskarna många åsikter om vilka egenskaper en ultimat kondom ska ha. Fyra av tio vill att den ska vara extra tunn och något fler (44 procent) vill att den ska öka den sexuella känslan. Många verkar sikta på att komma till skott snabbare under älskogen. Hela 60 procent vill nämligen att kondomen ska vara lätt att sätta på.

        –De tre egenskaper som ligger i topp för svenskarnas ultimata kondom är att den ska vara lätt att rulla på, vara extra tunn och att den gärna får hjälpa till med att öka den sexuella känslan. Vår kondom True Feeling är både extra tunn och lätt att sätta på och stämmer därför till stor del överens med den ultimata kondomens egenskaper. När vi lät konsumenter testa True Feeling var det flera som uppgav att de fick titta om den verkligen satt kvar, då det kändes som att ha ett sex utan kondom. Bättre omdöme för en  kondom kan man nästan inte få, fortsätter Anette Otterström, Brand manager på RFSU.

        Drygt en fjärdedel tycker att den ultimata kondomen skulle skvallra om sexpartnern har en könssjukdom. Att den gärna kunde fördröja orgasmen är också populärt men ett gummi som lyser i mörkret är dock inte efterfrågat.

        Gummit populärast hos unga
        Statistiken visar att kondomanvändandet varierar i åldrarna. Ungdomar mellan 15 till 20 år är de flitigaste användarna. Mer än en tredjedel av de unga väljer nämligen kondom som preventivmedel. Däremot är det inte lika vanligt bland de något äldre som är 50 till 65 år. Enligt undersökningen är det endast 14 procent av dessa som vanligtvis använder kondom.

        – Vi vill helst att de som har tillfälliga kontakter blir bättre på kondom eftersom det är ett skydd mot både oönskade gravidiet med och sexuellt överförbara infektioner. Kondomer gör inte bara sexet säkrare, den som använder  ger också ett bättre och tryggare intryck, säger Pelle Ullholm, sexualupplysare på RFSU .

        Om True Feeling
        True Feeling är en mycket tunn kondom utan doft. Den ger en hudnära känsla och är lätt att rulla på. Kondomen som är tillverkad i latex är ofärgad och har en rak form. True Feeling har en slät yta och är glidmedelsbehandlad. RFSU:s kondomer innehåller inga animaliska material och kan användas av veganer.  Rekommenderat pris är ca 99 kr och True Feeling finns att köpa på apotek, livsmedelsbutiker samt samt på utvalda internet-butiker.

        Om Kådiskollen 2016
        Kådiskollen 2016 baseras på resultatet från en statistiskt säkerställd undersökning som har genomförts av undersökningsföretaget NORM (Norm Research & Consulting AB) på uppdrag av RFSU. Undersökningen genomfördes online, via en så kallad accesspanel, i januari 2016. Urvalsramen för respondenterna är boende i Sverige, Norge, Finland och Danmark mellan 15 och 65 år, som haft sex minst en gång. Undersökningen är riksrepresentativ och representerar ett genomsnitt av befolkningen för den aktuella målgruppen. Totalt deltog 4 260 personer i undersökningen, varav 1 062 från Sverige. I undersökningen efterfrågades bakgrundsvariablerna ålder, kön, civilstånd och kondomanvändning.

        För ytterligare information, pressbilder, vänligen kontakta nedan.
        RFSU AB:
        Anette Otterström, Brand manager Norden
        Mobil: 070 – 739 87 00
        E-post: anette.otterstrom@rfsu.com

        RFSU Förbundet:
        Pelle Ullholm, sexualupplysare på RFSU
        Mobil: 073 – 981 36 54
        E-post: pelle.ullholm@rfsu.se

        Agency:
        Suzanne Hugoson, projektledare
        Mobil: 070 – 915 25 98
        E-post: suzanne@agency.se

        Om RFSU:
        Att förändra och förbättra människors liv har varit RFSU:s drivkraft ända sedan starten 1933. Genom sexual-upplysning, utbildning och opinionsbildning vill vi slå hål på fördomar, bota kunskapsbrist och öka den sexuella hälsan, i Sverige såväl som internationellt. När du köper en produkt, är medlem, samarbetar eller stödjer RFSU:s arbete bidrar du till fortsatt förändring av människors liv. Affärsidén för RFSU AB är att genom att erbjuda produkter av högsta kvalitet ge män och kvinnor ett säkert och mer lustfyllt sexliv och därmed en bättre livskvalitet. Överskottet skapar resurser för ägarna, RFSU-förbundet, att bedriva information och upplysning inom sex- och samlevnadsområde.

        Vilken preventivmetod använder du vanligtvis?
        Totalt15-20 år21-35 år36-49 år 50-65 år
        Kondom20%34%25%18%14%
        Både kondom och annat preventivmedel3%5%5%1%2%
        P-piller/mini-piller/P-stav/P-ring14%28%27%10%4%
        Akut P-piller0%0%0%1%0%
        Spiral9%3%8%15%5%
        Litar på avbrutet samlag5%18%5%5%1%
        Litar på ”säker period”2%0%3%2%2%
        Använder inget skydd36%8%14%36%63%
        Jag/min partner är gravid/vill bli gravid och använder därför inget skydd4%0%9%6%0%
        Preventivmedels-app (t.ex. Natural Cycles, P Tracker)1%0%3%1%0%
        Annat6%5%3%6%8%
        Tänk dig den ultimata kondomen, hur skulle den vara?
        Totalt15-20 år21-35 år36-49 år50-65 år
        Luktar fräscht (t.ex. doft av vanilj eller äpple)24%29%22%23%26%
        Neutral doft (utan gummidoft)41%29%43%39%45%
        Extra tunn40%29%48%36%38%
        Knottrig/randig/olika struktur för ökad känsla21%29%21%20%18%
        Har smak (t.ex. jordgubb, melon, lakrits)14%25%13%11%13%
        Färgad (t.ex. röd, gul, grön)8%17%10%5%6%
        Lätt att sätta på60%54%59%60%65%
        Diskret förpackning17%16%24%17%9%
        Förpackning som ser spännande ut10%21%12%8%5%
        Förpackning som har snygg design12%16%14%12%7%
        Kondom som ökar den sexuella känslan/upplevelsen44%37%52%33%50%
        Kondom som förstärker erektionen28%12%30%25%36%
        Kondom som fördröjer orgasmen22%16%26%20%22%
        Kondom som lyser i mörkret9%13%11%9%7%
        Kondom som visar om personen man har sex med har könssjukdomar28%41%25%22%34%
        Större storlek20%17%24%18%19%
        Tajt känsla/sitta åt33%21%32%30%42%
        Mindre storlek10%13%13%8%8%
        Mycket glidmedel33%54%31%28%33%
        Ekologisk24%25%32%21%15%
        Latexfri16%8%18%18%16%

         

        Dela eller skicka
      • 2017-02-01: Så ofta onanerar svenskarna

        Så ofta onanerar svenskarna

        2017-02-01

        Majoriteten av svenskarna onanerar flera gånger i veckan och männen är de som tillfredsställer sig själva i störst utsträckning. Bland kvinnor är det istället vanligare att endast onanera några gånger i halvåret. Det visar en ny undersökning från RFSU. De vanligaste platserna för onani är antingen i sovrummet eller badrummet, men flera uppger även att de har onanerat hemma hos någon annan eller på sina arbetsplatser. Enligt undersökningen använder 42 procent av svenskarna hjälpmedel vid onani och då är vibratorer ett av de mest använda verktygen.

        De flesta svenskarna, 32 procent, onanerar flera gånger i veckan och aktiviteten är högst bland männen. Det visar en ny statistisk säkerställd undersökning som Norm genomfört på uppdrag av RFSU där svenskarna har svarat på frågor om sina onanivanor. Hälften av alla män uppger att de tillfredsställer sig själva vid flera tillfällen varje vecka. Bland kvinnor är det istället vanligast att onanera mer sällan än varannan månad. Det uppger hela 29 procent.

        Majoriteten av svenskarna anser att onani är viktigt för dem, men undersökningen visar tydligt att det är allra viktigast för männen. Mer än var tredje man uppger nämligen att det är viktigt eller mycket viktigt medan motsvarande siffra för kvinnor endast är 15 procent. Föga förvånade är det vanligast att onanera i sovrummet eller badrummet, men elva procent har också tillfredsställt sig själva på en offentlig toalett. Hela 16 procent har dessutom onanerat på sin arbetsplats. Onani på andra offentliga platser så som flygplan, tåg och biosalonger verkar däremot höra till ovanligheterna.

        – Det främsta skälet till att människor onanerar är njutning och lust. För många är onani viktigt under hela livet och det är ett utmärkt sätt att närma sig sin egen sexualitet och uttrycka den. Trots det uppfattas onani fortfarande som tabubelagt och omgärdas av skamkänslor vilket är något som måste förändras. Onani är naturligt och hälsosamt – det är helt enkelt bra både för kropp och själ, säger Suzann Larsdotter, sexualupplysare på RFSU.

        Undersökningen presenteras i samband med att RFSU nu lanserar sin nya fingervibrator Love Buzz. Love Buzz är en diskret och ergonomiskt utformad klitorisvibrator för sensuell massage av intima områden eller hela kroppen. Love Buzz säljs i två varianter – som enskild fingervibrator eller tillsammans med en vibratorring. Mer information om Love Buzz 

        Om undersökningen:
        Undersökningen baseras på resultatet från en statistiskt säkerställd undersökning som har genomförts av undersökningsföretaget NORM (Norm Research & Consulting AB) på uppdrag av RFSU. Undersökningen genomfördes online, via en så kallad accesspanel, i december 2016. Urvalsramen för respondenterna är boende i Sverige mellan 15 och 65 år. Undersökningen är riksrepresentativ och representerar ett genomsnitt av befolkningen för den aktuella målgruppen. Totalt deltog 1 000 personer i undersökningen.

        För ytterligare information, pressbilder, vänligen kontakta nedan.

        RFSU AB:
        Ulrika Häggblom, Produktchef, Norden
        Mobil: 070 – 768 63 10
        E-post: ulrika.haggblom@rfsu.com

        RFSU Förbundet:
        Suzann Larsdotter, sexualupplysare på RFSU
        Mobil: 070 – 050 22 78
        E-post: suzann.larsdotter@rfsu.se

        Agency:
        Per Sangrud, projektledare
        Mobil: 070 – 203 46 50
        E-post: per@agency.se

         

        Några resultat från undersökningen:

        Om RFSU:
        Att förändra och förbättra människors liv har varit RFSU:s drivkraft ända sedan starten 1933. Genom sexual-upplysning, utbildning och opinionsbildning vill vi slå hål på fördomar, bota kunskapsbrist och öka den sexuella hälsan, i Sverige såväl som internationellt. När du köper en produkt, är medlem, samarbetar eller stödjer RFSU:s arbete bidrar du till fortsatt förändring av människors liv. Affärsidén för RFSU AB är att genom att erbjuda produkter av högsta kvalitet ge män och kvinnor ett säkert och mer lustfyllt sexliv och därmed en bättre livskvalitet. Överskottet skapar resurser för ägarna, RFSU-förbundet, att bedriva information och upplysning inom sex- och samlevnadsområde.

        Dela eller skicka
    • 2016

      • 2016-02-26: Tar en tupplur och ignorerar problemet – så hanterar svenskarna minskad sexlust

        Tar en tupplur och ignorerar problemet – så hanterar svenskarna minskad sexlust

        2016-02-26

        Hela 61 procent av svenskarna upplever problem med minskad sexlust, men endast hälften av dem gör något för att öka sexsuget. Att sova och strunta i problemet är vanliga knep för att återfå lusten, men nära var fjärde svensk kan också tänka sig att testa lustgivande kosttillskott. Det visar en ny riksomfattande undersökning om svenskars sexvanor som genomförts av RFSU i samband med lanseringen av kosttillskottet Lust och Energi.

        I en ny undersökning som Norm har genomfört på uppdrag av RFSU AB har närmare 6 000 svenskar i åldern 30-69 år över hela Sverige tillfrågats om sina sexvanor. Undersökningen visar att sex av tio svenskar upplever bristande sexlust. Vanligast är problemet bland kvinnor (70 procent). Närmare var femte kvinna svarar att den minskade sexlusten förekommer ofta eller alltid. Stress, trötthet och brist på egen tid anges vara de vanligaste orsakerna.

        Många önskar sig dock mer lust och 42 procent av svenskarna försöker göra något åt problemet med periodvis låg sexlust. De allra flesta som försöker åtgärda problemet är män. Förutom att ta en tupplur eller att undvika att tänka på problemet så tittar männen också på erotisk film eller använder kosttillskott för att få fart på lusten igen. Kvinnorna svarar i högre utsträckning att de reser bort med sin partner eller samtalar om problemet tillsammans för att öka sexbegäret. Ungefär var tionde person dricker också vin i lusthöjande syfte. Idag använder fyra procent av svenskarna lustgivande kosttillskott i lusthöjande syfte men ungefär var femte person skulle kunna tänka sig att testa den här typen av tillskott.

        Majoriteten ligger en gång varannan månad eller mindre
        När det kommer till hur ofta svenskarna har sex så svarar var fjärde person att de ligger en gång varannan månad eller mindre. Var tredje person har sex en gång i veckan eller oftare och så få som två procent ligger dagligen. I åldersgruppen 30-49 år har man också oftare sex än de i åldern 50–69 år.

        – Många svenskar lever ett stressigt liv där det är helt normalt att i perioder känna sig för trött för att ens tänka på sex. Det är den vanligaste orsaken till att många faktiskt inte har sex oftare än sex gånger per år. Förutom stress kan bristen på energi vara relaterad till att man inte får i sig alla mineraler och vitaminer som kroppen behöver, vilket i sin tur kan påverka sexlusten. På RFSU kan vi se att många söker efter olika sätt att bibehålla eller öka lusten och att en stor andel är positiva till att testa lustgivande kosttillskott, säger Jessica Åström, produktchef på RFSU.

        Kosttillskottet Lust och Energi finns i två olika varianter, en anpassad för män och en för kvinnor. Rekommenderat pris är 299 kr och produkten finns att köpa på utvalda apotek, välsorterade livsmedelsbutiker (Ica Maxi, Coop Forum), hälsofackkedjan Life och på Rfsu.se.

        För mer information och produktbilder, vänligen kontakta:
        RFSU AB
        Jessica Åström, produktchef,
        Tel: 08 – 633 46 00.
        Mobil: 070 – 540 55 09 E-post:
        jessica.astrom@rfsu.com

        Fakta om RFSU:
        Att förändra och förbättra människors liv har varit RFSU:s drivkraft ända sedan starten 1933. Genom sexual-upplysning, utbildning och opinionsbildning vill vi slå hål på fördomar, bota kunskapsbrist och öka den sexuella hälsan, i Sverige såväl som internationellt. När du köper en produkt, är medlem, samarbetar eller stödjer RFSU:s arbete bidrar du till fortsatt förändring av människors liv. Affärsidén för RFSU AB är att genom att erbjuda produkter av högsta kvalitet ge män och kvinnor ett säkert och mer lustfyllt sexliv och därmed en bättre livskvalitet. Överskottet skapar resurser för ägarna, RFSU-förbundet, att bedriva information och upplysning inom sex- och samlevnadsområdet.

         

        FAKTA 
        Kosttillskottet Lust och Energi 
        Produkterna finns i två skräddarsydda varianter, en för män och en för kvinnor. Båda innehåller främst aminosyrorna L-Arginin och L-Citrullin men också Vitamin C, B12, B6, folsyra och magnesium för att bidra till normal energiomsättning samt minska trötthet och utmattning. Vitamin C och E skyddar cellerna mot oxidativ stress.

        Lust och Energi för kvinnor innehåller också Biotin, vitamin B2 och Niacin som bidrar till att bibehålla normala slemhinnor och Vitamin B6 bidrar som reglerar hormonaktiviteten.

        Lust och Energi för män innehåller zink, en mineral som bidrar till att bibehålla normala testosteronnivåer i blodet och normal fertilitet och reproduktion. För män ingår också selen, en mineral som bidrar till normal spermatogenes, d.v.s. bildandet av spermier.

        Produkterna innehåller 100 tabletter och användaren bör ta 3 tabletter per dag för att uppnå effekt, kan intas vid samma tillfälle.

        Om undersökningen
        Den statistiska undersökningen genomfördes av Norm på uppdrag av RFSU under april 2015. Totalt deltog 5 837 svenskar från ett riksrepresentativt urval. Här redovisas svaren på ett urval av undersökningens frågeställningar.

        Dela eller skicka